ÚVOD

          „Problém zvierat je nerozlučne spojený s problematikou ľudí, a to v tom smere, že každé vylepšenie nášho vzťahu k zvieratám znamená zlepšenie na našej ceste k ľudskému šťastiu."      Émile Zola

      

          Dnešný svet je veľmi komplikovaný. Ľudia sa pohybujú v neustálom ruchu, a tak často podliehajú nátlaku stresu a chaosu. Výsledkom toho sú iba rôzne psychické ale aj fyzické ujmy na zdraví. Potom sa snažia nájsť odbornú pomoc, ale často si už ani lekári nevedia rady. Preto sme sa na základe toho rozhodli priniesť ľuďom bližšie informácie o menej známej, ale vo väčšine prípadov úspešnej liečbe,  canisterapii.

          V práci sa zameriavame na rozpracovaní samotného termínu canisterapia. Rozoberáme si ho a vysvetľujeme konkrétne definície. V podkapitolách spomíname históriu canisterapie, ku ktorej patria prvé krajiny, kde bola aplikovaná a prví významní terapeuti. Postupne prechádzame na významné psie plemená, na kritéria ktoré musia spĺňať a na starostlivosť o nich. Ku koncu sú spomenuté organizácie a spoločnosti, ktoré sa canisterapiou zaoberajú na Slovensku.

 

Canisterapia

          Výraz "canisterapia" vznikol spojením dvoch slov - latinského "canis“= pes a gréckeho "therapeia"= liečba, liečenie. Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie je canisterapia novou formou terapie, pri ktorej sa využíva pozitívne pôsobenie psa na zdravie človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, kde iné metódy nemožno použiť, alebo nie sú účinné. Podľa diagnózy môže pes terapeut napomáhať pri postihnutiach fyzických, mentálnych, zmyslových alebo psychických (detská obrna, mentálne postihnutí ľudia, autisti, epileptici, rôzne telesné postihnutia atď.),alebo len pomáha riešiť odchýlky v chovaní, či následky rôznych traumatických zážitkov (šikanované a zneužívané osoby, závislosti na návykových látkach, automatoch apod.). Ďalšou dôležitou oblasťou je pomoc starším osamelým ľuďom. Podľa typov zariadení a vplyvu prostredia na klienta je možné prevádzať canisterapiu doma v rodine, v ústavnom zariadení, vo vzdelávacom zariadení (školy), v zdravotníckom zariadení (nemocnice). Pes môže byť súčasťou takéhoto zariadenia alebo môže na sedenia dochádzať so svojím psovodom. Práca psa aj psovoda, resp. canisterapia ako taká, je založená na báze dobrovoľnosti, bez nároku na akúkoľvek odmenu. Skôr naopak. Do tejto práce investujeme nielen voľný čas, ale aj vlastné finančné prostriedky, od nákladov na krmivo až po cestovné a ubytovacie náklady pri dochádzaní za klientmi. Od polovice 70-tych rokov funguje v USA program zameraný na starostlivosť odsúdených väzňov o zvieratá, kedy si odsúdený musel dobrým správaním vyslúžiť možnosť starať sa o zviera. Následne sa výrazne zlepšuje spolupráca, medziľudské vzťahy a znižuje sa počet násilných činov. Úplne novou oblasťou canisterapie je pomoc psa v špeciálnych školách, napríklad pri deťoch s poruchami pozornosti a hyperaktivitou, kedy pes pôsobí ako motivačný faktor pre tieto deti. Takýto spôsob canisterapie prevádzal pes menom Yoshi (Kevin Kartuš) (Obrázok1) na Špeciálnej Základnej škole v Nitre. Bol vôbec prvým psom terapeutom, ktorý sa začal canisterapii venovať. Spektrum využitia psov v canisterapii je skutočne veľmi široké a neustále pribúdajú nové oblasti využitia ich pozitívneho vplyvu.

 

 

           

 

 

 

 

         

  Obrázok 1: Yoshi- prvý pes terapeut