Metódy canisterapie

V liečebnej pedagogike neexistujú nijaké zaručené účinné postupy pri konkrétnych poruchách, ale známe metódy sa vždy dajú uplatniť, aj keď nie celkom špecifickým spôsobom. Podmienkou dosiahnutia úspechu v starostlivosti o klienta je v každej príbuznej profesii dobrá tímová spolupráca. Všetci tí, ktorí prichádzajú s klientom do denného kontaktu, by mali zastávať podobné výchovné postoje. Najvýznamnejším členom tímu v canisterapii je pes. Do terapie vstupuje bez predsudkov a v mnohých prípadoch je jeho mimorečová komunikácia nesmiernym prínosom pre klienta, ale aj pre samotného terapeuta, ktorý ho vedie. Návštevné programy sa realizujú s dôsledne vybranými, povahove otestovanými a zdravými psami. Odohrávajú sa vždy v rovnakom čase, na rovnakom mieste, obvykle raz za týždeň, po jednu hodinu. Návštevná liečba prostredníctvom psa je súčasťou cieleného programu, ktorý je zameraný na zníženie úmrtnosti a rýchlejšie uzdravenie pacientov. U navštevovaných pacientov sa prostredníctvom hladenia zvieraťa aktivujú všetky vnútorné, hormonálne i fyziologické relaxy a aj keď je to neuveriteľné, podstatne sa urýchľuje liečba pacientov a klesá ich úmrtnosť.

          Metódy canisterapie sa rozdeľuje do dvoch hlavných skupín:

1, Asistenčné psy - sú individuálne vycvičené na vykonávanie príkazov, alebo na prácu pre nejakú osobu so špecifickým problémom. Ide napríklad o vodiacich psov(Obr.6)

2, Terapeutické psy- sú integrálnou súčasťou liečebného programu pre jednotlivca, alebo skupinu jednotlivcov. Tieto zvieratá poskytujú citovú podporu, motiváciu a pocit bezpečia.

                                        Obrázok 6: Slepecký pes